Historia Klubu

Historia Klubu Sportowego „Chrobry” Charbrowo

Klub powstał w 1973 roku i był pierwszą sekcją piłki nożnej, która powstała przy Państwowym Gospodarstwie Rolnym ( PGR) Charbrowo przyjmując nazwę Ludowy Zespół Sportowy „Chrobry”. Na nazwę Klubu ogłoszono konkurs, który wygrał mieszkaniec Gminy Wicko Pan Czesław Wójcicki – obecnie mieszkaniec Łeby. Nazwę Klubu uzasadnił Legendą o Bolesławie Chrobrym, który przebywał z wojami w Charbrowie i zdołał wyzwolić Pomorze Zachodnie z rąk obecnych najeźdźców. Założycielem klubu był Lechosław Badzioch, ówczesny dyrektor miejscowego PGR, natomiast głównymi inicjatorami całego przedsięwzięcia od których wszystko się zaczęło byli Andrzej Bladoszewski oraz Adam Bugajski.

W marcu 1973 roku pięcioosobowa grupa rozpoczęła budowę obiektu sportowego w Charbrowie, w której skład wchodzili: Witold Domański, Lechosław Badzioch, Tadeusz Jeżowski, Leszek Piotrowski, Henryk Cużytek. Prace zakończono po kilku miesiącach 16 września 1973 roku. Po oddaniu budynku socjalnego przeprowadzono tam rozgrywki wiejskich zespołów z województwa gdańskiego. Odbywały się tam m.in. turnieje piłki nożnej, zawody lekkoatletyczne (biegi, rzut kulą, rzut dyskiem oraz skoki w dal i wzwyż).

W latach 1973-1990 klub odnosił największe sukcesy sportowe. Zrzeszał sportowców uprawiających piłkę nożną, kolarstwo szosowe, piłkę ręczną, tenis stołowy i szachy. Sekcja piłki nożnej przejęła dorobek miejscowego Ludowego Zespołu Sportowego Charbrowo, którego drużyny rozgrywały mecze w A i B klasie województwa gdańskiego. Z chwilą powstania województwa słupskiego i utworzenia Okręgowego Związku Piłki Nożnej w 1976 roku zespół seniorów rozpoczął rozgrywki w klasie okręgowej awansując z A klasy województwa gdańskiego w sezonie 1975/1976 zajmując pierwsze miejsce w grupie.

Według tabeli wszechczasów słupskiej okręgówki ogłoszonej w Dzienniku Bałtyckim 6 lipca 1994 r. Zespół seniorów „Chrobry” Charbrowo rozegrał w klasie okręgowej 18 sezonów, 480 meczów zdobywając 537 punktów. Stosunek zdobytych i straconych bramek to 908 – 886. Dzisiaj możemy stwierdzić, że klub utrzymywał drużynę w klasie okręgowej nieprzerwanie przez 22 lata (1976-1998), po czym awansowali do IV ligi.

Największe sukcesy piłkarskie to gra w klasie okręgowej słupsko-koszalińskiej w latach 1986-89r oraz udział w rozgrywkach IV ligi – grupa Gdańsk, Słupsk w sezonie 1998/1999 i IV ligi pomorskiej w sezonie 2000/2001.

Po latach sukcesów nastały lata słabszej gry. W roku 2001 spadamy do Słupskiej Klasy okręgowej, gdzie w 2002 roku ponownie nie potrafimy się pozbierać notując kolejny spadek do Słupskiej A klasy grupa II. Kolejne lata to długotrwałe dążenie zespołu do ponownego powrotu do klasy okręgowej. W latach 2002/2003, 2003/2004 oraz 2004/2005 zespół Chrobrego jest najbliższy zrealizowania swojego celu zajmując za każdym razem trzecią pozycję w tabeli, która była bardzo bliska triumfu, ale niestety nie dawała drużynie szansy do awansu. W sezonie 2005/2006 GLKS notuje najsłabszy wynik w walce o upragniony awans zajmując 5 miejsce w tabeli. Rok 2006/2007 to przełomowy sezon w historii zespołu z Charbrowa. Po zakończonej rundzie jesiennej zajmujemy I miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 27 punktów, stosunek bramek zdobytych i straconych, (39: 8) co daje nam czteropunktową przewagę na drugim zespołem z Potęgowa, Pomorzem. Wiosna pokazała, że byliśmy czarnym koniem tych rozgrywek oraz zdecydowanym kandydatem do awans. Do końca rozgrywek zostały jeszcze dwie kolejki i w najgorszym przypadku przy dwóch przegranych spadaliśmy na drugą pozycje (barażową). Niespodziewanie przegrywamy w przedostatnim meczu 1: 2 z Skotawią Dębnica Kaszubska i charbrowianie komplikują sytuację na ostatni mecz z Jantarią Pobłocie, która w rundzie wiosennej grała znakomicie, co ciekawsze dochodzą do nas informacje z Związku, że za wygrany mecz 1: 6 z Błękitnymi Montarzyno prawdopodobnie otrzymamy walkowera. Sprawa dotyczyła naszego młodzieżowca, który rzekomo „przekroczył regulaminowy czas gry w seniorach”, co lepsze sędzia zagubił kartkę zmian zawodnika wprowadzając zamieszanie i potwierdzeniem, że sytuacja miał miejsce mieli być świadkowie (obecni wtedy na meczu sędziowie okręgowi). Związek postawił na walkowera. Chrobry wygrywa ostatni mecz z Jantarią Pobłocie 11: 00, kończąc rozgrywki na drugim miejscu z stratą jednego punktu do awansującego bezpośrednio Pomorza Potęgowo. Niezadowoleni piłkarze Chrobrego stają przed kolejnym ważnym zadaniem wywalczenia awansu do okręgówki poprzez baraż. Po pięknej walce i niesamowitych emocjach zespół z Charbrowa pokonuje w dwumeczu zespół SwePol Link Bruskowo Wielkie 3: 2 oraz 2: 0 degradując Bruskowo do A klasy.

Od roku 2007 do 2011 stabilnie utrzymywaliśmy drużynę w środkowej części tabeli Słupskiej Klasy Okręgowej (sezon 2007/08 – 8 miejsce, sezon 2008/09 – 9 miejsce, sezon 2009/10 – 7 miejsce). Sezon 2010/11 zakończyliśmy bardzo dobrym wynikiem notując 4 miejsce w tabeli. Przy tak doświadczonej kadrze zawodników pojawiły się chęci mierzenia o wyższe trofea. Niestety, jak się później okazało, klub od dłuższego czasu popadał w coraz to większe długi, które zaczęły wychodzić na światło dzienne. Z powodu problemów finansowych klubu, zespół opuścił ówczesny trener Piotr Klecha oraz zawodnicy, którzy mieli możliwości grania w innych klubach. Złe zarządzanie i przejmowanie długów po przednich włodarzach, oraz szukanie winnych doprowadziło Gminny Ludowy Klub Sportowy do upadłości. Niezadowoleni zawodnicy, członkowie klubu oraz kibice, próbowali szukać rozwiązania. W porozumieniu z Podokręgiem Słupskim Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, jedynym wyjściem, aby nie zaczynać od najniższej klasy rozgrywek i utrzymać zespół w Klasie Okręgowej było założenie nowego stowarzyszenia, które nie przejmowało zadłużenia i uprawniało zespół do kontynuowania gry w Słupskiej Klasie Okręgowej.

W dniu 07 listopada 2011 roku pod przewodnictwem Jacka Wiśniewskiego zostało zorganizowane zebranie Komitetu Założycielskiego, który zapoznał się z przedstawionym przez Dariusza Wrońskiego STATUSEM Klubu Sportowego „Chrobry” Charbrowo. Po akceptacji i powołaniu klubu sportowego działającego w formie stowarzyszenia, którego status nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej oraz złożeniu wymaganych uchwał o powołaniu członków Komitetu Założycielskiego (Eugeniusz Drzazgowski, Jacek Wiśniewski, Dariusz Wroński), władz klubu oraz komisji rewizyjnej (Piotr Kwidziński, Tomasz Krzyżanowski, Marcin Gaffke) został złożony wniosek do Starosty Lęborskiego, który Decyzją nr 41/2011 z dnia 28.11.2011 wpisuje Klub Sportowy „Chrobry” Charbrowo do ewidencji klubów sportowych pod nr 23. Zawirowania spowodowane tworzeniem nowych struktur klubowych, odejścia kluczowych zawodników, tworzenie zespołu od podstaw i zbyt późne zbieranie punktów nie uchroniło nas od spadku do niższej klasy rozgrywkowej.

Władze klubu nie odpuszczały i próbowały za wszelką cenę przywrócić zespół do Klasy Okręgowej. Przez kolejne lata byliśmy bardzo blisko awansu do wyższej klasy rozgrywek (sezon 2012/13 – 3 miejsce, sezon 2013/14 – 4 miejsce, sezon 2014/15 – 3 miejsce, sezon 2015/16 – 6 miejsce, sezon 2016/17 – 3 miejsce). Niż demograficzny spowodował, że klub musiał sięgać po zawodników z innych klubów i miejscowości. Wychowankowie tacy jak: Jacek Wiśniewski, Dariusz Wroński, Karol Kiełtyka, Florian Gaffke, Paweł Gabrukiewicz, Szymon Podolak, Tomasz Juniewicz, Mateusz Czupryniak, Arkadiusz Szwabach, Jarosław Janiszek, Sebastian Wiśniewski, Cezary Monczak, Marcin Krzyżanowski, Tomasz Wicki, Mariusz Stefaniak, Krystian Tymiec, Michał Hinca oraz Krystian Kruszyński aby utrzymać coraz to wyższy poziom rozgrywek musieli wspomóc się zawodnikami, którzy mieli wzorowe zaplecze piłkarskie i ogromny wpływ na grę w ubiegłych i przyszłych latach tacy jak: Mariusz Kalamaszek, Marcin Mikułko, Piotr Czaja, Dawid Górski, Paweł Mielewczyk, Daniel Miedzielec, Marcin Sadurski, Maciej Ptaszek, Szymon Pawlik, Mateusz Pawlik, Damian Gołąbowicz, Bartosz Nastuniak, Tomasz Berliński, Eryk Ławrynowicz, Olaf Syldatk, Jakub Kierznikiewicz, Wojtek Krzyżanowski, Wojciech Jones, Jakub Żmudzki, Norbert Butowski, Piotr Kwidziński, Karol Kałuziak, Mateusz Steinke.

Doskonałe wzmocnienia i gra w sezonie 2017/18, po 6 latach gry w A Klasie dała klubowi upragniony i bardzo wyczekiwany awans do Klasy Okręgowej. Bezpośredni awans uzyskały dwie drużyny (Lipniczanka Lipnica - 75 pkt i Chrobry Charbrowo – 65 pkt, bilans bramek 107-30). W sezonie 2018/19 stabilnie utrzymaliśmy zespół na 6 pozycji w tabeli. W sezonie 2019/20 mistrzostwa Słupskiej Klasy Okręgowej z przyczyn niezależnych od nas zakończyliśmy w rundzie jesiennej, kończąc rozgrywki na 13 miejscu. Powodem tych zawirowań była pandemia COVID-19, która spowodowała poważne zakłócenia społeczne i gospodarcze. Zostały podjęte odpowiednie decyzje w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się zakażeń, które trwały do końca 2022 roku. Ostatecznie w maju 2023 WHO ogłosiła zakończenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Patrząc na powyższe działania nie wiedzieliśmy czy sezon 2020/21 zostanie rozegrany. Ostatecznie rozgrywki ruszyły, ale wiązało się to z wieloma obostrzeniami takimi jak noszenie maseczek, trzymanie odległości czy brak kibiców na stadionach. Zespół Chrobrego nie zdołał utrzymać się w Klasie Okręgowej notując spadek do A Klasy. Główną przyczyną spadku zespołu było posiadanie w swoich szeregach znaczącej liczby funkcjonariuszy publicznych i żołnierzy, którzy byli zobowiązani wykonywać swoje zadania daleko od własnych domów na granicy. W sezonie 2021/22 Zarząd Klubu próbował uzupełniać braki kadrowe a panująca wówczas sytuacja ekonomiczna i gospodarcza nie pomagała rozwiązać problemów. Zorganizowaliśmy się i przebrnęliśmy przez rundę jesienną, ale wynik nie był dla nas łaskawy notując przedostatnią pozycję w tabeli. Na wiosnę nie było lepiej i w związku z ograniczonymi zasobami kadrowymi, jak również słabym zainteresowaniem i brakiem zaangażowania w funkcjonowaniu drużyny seniorskiej dnia 05 maja 2022 roku Zarząd podjął decyzję i złożył wniosek do Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Podokręg Słupsk o wycofaniu drużyny z rozgrywek.

W sezonie 2022/23 Zarząd Klubu podjął decyzję o utworzeniu dwóch grup młodzieżowych. W między czasie na prośbę lokalnej społeczności i byłych zawodników padła propozycja stworzenia grupy seniorów przez połączenie dwóch klubów - Start Łeba i Chrobry Charbrowo. Zarząd zaakceptował propozycję i zgłosił zespół pod nazwą KS Chrobry/Start Łeba. Rozpoczęliśmy gry na najniższym poziomie rozgrywek, czyli od B Klasy. Zainteresowanie rosło z meczu na mecz, młodzieżówka Chrobrego Charbrowo rocznika 2000 – 2003 przejęła inicjatywę, kreując i stabilizując zespół do przyszłego sezonu. Ostatecznie drużyna zakończyła rozgrywki na 8 miejscu z apetytem na lepszy start w przyszłych rozgrywkach.

W sezonie 2023/24 Klub Sportowy Chrobry Charbrowo postawił na młodzież i zgłosił do rozgrywek trzy drużyny juniorskie (Junior C, Junior D i Junior E). Zespół seniorów działa na zasadach fuzji a w kuluarach pojawiło się, aby na 50 lecie klubu zrobić krok do przodu i awansować do A-klasy. Aktualnie po rundzie jesiennej zespół seniorów zajmuje 2 miejsce w tabeli ligowej i jest bliski realizacji celu.

W historii istniejącej sekcji piłki nożnej „Chrobrego” należy wyróżnić najlepszych zawodników reprezentujących nasze klubowe barwy po 50 latach działalności tj.:

Zenon Błaszkowski, Adam Bugajski, Ryszard Pacek, Andrzej Bladoszewski, Józef Mielewczyk, Jan Stawrosiejko, Dariusz Michalak, Lechosław Makohoń, Henryk Kruk, Marian Modzelewski, Mirosław Piotrowski, Mirosław Sojda, Tadeusz Kachelski, Stanisław Karczewski, Ryszard Karczewski, Zbigniew Jabczyk, Waldemar Pobudkiewicz, Jacek Wiśniewski, Henryk Hebel, Tomasz Kwiatkowski, Wiesław Piechna, Mirosław Kruzel, Jacek Monczak, Rafał Smentoch, Krzysztof Warych, Marek Skowroński, Tomasz Krzyżanowski, Marcin Pacek, Jarosław Witek, Stanisław Krzyżanowski, Ireneusz Wroński, Grzegorz Tomaszewski, Marcin Jarząb, Mariusz Misiak, Dariusz Wroński, Mirosław Wroński, Radosław Piotrowski, Wojciech Stencel, Daniel Tubacki, Marcin Krzyżanowski, Marcin Drzazgowski, Adrian Krzyżanowski, Kamil Krzyżanowski, Maciej Lodziński, Piotr Kwidziński, Karol Kiełtyka, Dawid Stefański, Mariusz Kalamaszek, Adam Mielewczyk, Kamil Sęktas, Marcin Gaffke, Karol Kałuziak, Jarosław Janiszek, Sebastian Wiśniewski, Piotr Czaja, Mateusz Steinke, Bartosz Ostrowski, Szymon Pawlik, Norbert Butowski, Mateusz Mayer.

Zawodnicy Klubu Sportowego Chrobry Charbrowo, którzy w ostatnich 50 latach istnienia grali powyżej IV ligi:

  1. Krzysztof Warych r. 1968 - (III liga Pogoń Lębork)
  2. Kacper Rychert r. 2004 - II liga (Olimpia Grudziądz)

Prezesi Klubu Sportowego Chrobry Charbrowo w ostatnich 50 latach istnienia:

  1. Jan Krugły (1973 – 1975)
  2. Leszek Piotrowski (1975 – 1984)
  3. Kazimierz Bernardt (1984 – 1985)
  4. Lotarh Kerlin (1985 – 1987)
  5. Leszek Piotrowski (1987 – 1998)
  6. Eugeniusz Drzazgowski (1998- 2007)
  7. Jacek Monczak (2007 – 2011)
  8. Jacek Wiśniewski (2011 – obecnie)

Trenerzy Klubu Sportowego Chrobry Charbrowo w ostatnich 50 latach istnienia:

  1. Mieczysław Bania;
  2. Adam Bugajski;
  3. Ryszard Pacek;
  4. Tadeusz Spionek;
  5. Andrzej Bladoszewski;
  6. Mirosław Piotrowski;
  7. Piotr Klecha;
  8. Jacek Wiśniewski;
  9. Dariusz Wroński.

Aktualizacja 13.11.2023

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości